Tiskovna konferencija projekta „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti Panonika

Autor: Marija Grgić, 7. 7. 2020.

Danas je organizirana tiskovna konferencija povodom potpisivanja ugovora za projekt „Uspostava regionalnog centra kompetentnosti Panonika“. Projekt su predstavili: Župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević, Senka Horvat, ravnateljica Regionalnog koordinatora „Panora“ i v.d. ravnateljica Poljoprivredno-prehrambene škole Marija Mršo Rajić.

Regionalni centar kompetentnosti Panonika zamišljen je kao centar izvrsnosti u kojem korisnici stječu najsuvremenija znanja u području poljoprivrede, primjenjiva u praksi i utječu na tehničko-tehnološki razvoj poljoprivredne proizvodnje, opću konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava, razvoj ekološke proizvodnje, kontinentalni agroturizam i ruralni razvoj. Teži doprinositi povećanju konkurentnosti poljoprivrede pružanjem znanja za poljoprivredu zasnovanu na suvremenim tehnologijama i suvremenim metodama uzgoja, obrade i plasmana proizvoda, povećanju kvalitete strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja te osiguranjem smještaja za korisnike.

Nositelj projekta je Poljoprivredno-prehrambena škola, a partneri projekta su Požeško–slavonska županija, Regionalni koordinator razvoja PŠŽ Panora, Srednja škola Stjepana Sulimanca, Prirodoslovna škola Karlovac,  Ekonomska škola Požega, Veleučilište u Požegi, Kutjevo d.d., Udruga učeničkih domova: Učenički dom Požega, Virovitica i Karlovac. Cilj projekta je uspostava organizacijskih, programskih i kadrovskih uvjeta funkcioniranja Regionalnog centra kompetentnosti Panonika. Projektom osnivanja Regionalnog centra kompetentnosti Panonika stvaraju se neophodni programski i kadrovski uvjeti koji će unaprijediti mogućnosti za učenje temeljeno na radu i praktičnoj nastavi. Programski uvjeti se stvaraju modernizacijom postojećih obrazovnih programa i stvaranjem novog standarda zanimanja, kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje Agroprocesni tehničar. Kadrovski uvjeti osiguravaju se organiziranjem specijaliziranih edukacija i studijskih putovanja namijenjenih nastavnom osoblju.

Rad Regionalni centar kompetentnosti Panonika doprinosi povećanju konkurentnosti poljoprivrede pružanjem znanja iz sektora poljoprivrede koja su zasnovana na suvremenim tehnologijama i suvremenim metodama uzgoja, obrade i plasmana proizvoda, povećanju kvalitete strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja. Regionalni centar kompetentnosti Panonika će postati mjesto poticanja inovacijskih aktivnosti i poticat će razmjenu znanja između gospodarskog i znanstvenog okruženja, podiže privlačnost poljoprivredne struke kroz poticanje i motiviranje mladih. U sklopu projekta nabavlja se suvremena oprema za unapređenje nastavno – obrazovnih programa u vrijednosti 17 milijuna kuna za praktikume kao što su Mikrobiološki laboratorij, Praktikum za preradu voća, povrća i ljekovitog bilja, Procesno tehnološki praktikum, Kuharski praktikum, Analitički laboratorij, Vinski praktikum, Oprema za hidroponski uzgoj i druga oprema.

Što su izjavili predstavljači projekta pročitajte iz medija: