Školsko gospodarstvo

Plastenik

Nakon uspješno završenog projekta Horticultural inclusion – „Povezani cvijećem“ 2013. godine, Poljoprivredno-prehrambenoj školi ostao je na raspolaganju suvremeni plastenik površine 400 m².

Oprema plastenika prilagođena je uzgoju presadnica cvijeća ili povrća i odvija se na 16 proizvodnih stolova. Prozračivanje plastenika je automatsko, natapanje se odvija punjenjem stolova vodom, a zagrijavanje je pomoću termogena na plin.

Cilj projekta „Povezani cvijećem“ bio je u zajedničkom radu učenika zanimanja pomoćni cvjećar, agroturistički tehničar, agrotehničar i poljoprivredni gospodarstvenik. Oni u ovom prostoru stječu vještine svih načina razmnožavanja biljaka, provode sve potrebne mjere njege i uzgoja presadnica. Uzgojene presadnice konačni su proizvod. Učenici stječu odgovarajuće vještine kako bi bili konkurentni na tržištu rada i imali što bolje predznanje za nastavak svog obrazovanja.

U proljetnom periodu uzgajaju jednoljetnice za balkone i gredice kao što su pelargonije, surfinije, petunije, begonije, vatrene kadulje, kadifice. Zbog velike potražnje za ranim presadnicama povrća, naročito rajčice i paprike, proširena je djelatnost plastenika i na uzgoj tih kultura.

U jesenskom periodu, početkom školske godine proizvode se dvoljetnice, najčešće maćuhice, za gredice i viseće maćuhice za balkone i prozore. Proizvedeno cvijeće služi za potrebe ukrašavanja okoliša škole dok se dio prodaje.

Prezentacija i prodaja se odvija na sajmovima, gradskim štandovima, ali sve više i u samom plasteniku. Naši sugrađani, roditelji učenika, bivši učenici škole, svi rado dolaze u plastenik kupiti sadnice cvijeća ili povrća.

Tako je plastenik mjesto stjecanja znanja i vještina učenika, ali i mjesto susreta i druženja svih generacija.

Autorica: Zdenka Ivkić, dipl. ing.

Sve o zanimanjima POMOĆNI CVJEĆAR, AGROTURISTIČKI TEHNIČAR, AGROTEHNIČAR i POLJOPRIVREDNI GOSPODARSTVENIK pročitajte ovdje