Učenička zadruga „Ratarnica“

Učenička zadruga „Ratarnica“ u Poljoprivredno-prehrambenoj školi Požega predstavlja izvannastavnu aktivnost s brojnim mogućnostima razvijanja vještina, kreativnosti i poduzetničkog duha učenika.

Osnovana nakon inspirativnog predavanja o učeničkim zadrugama održanog u sklopu Županijskog stručnog vijeća, „Ratarnica“ je ubrzo postala središte aktivnosti u kojima učenici razvijaju timski duh i odgovornost te doprinose zajednici.

Na čelu Zadruge nalazi se predsjednica Mirela Višaticki zajedno s tajnicom Tonkom Šarić i članovima Zadružnog odbora koji čine: Mira Ćaćić, član Nastavničkog vijeća Škole; Svjetlana Ivanika, član Vijeća roditelja Škole; Branko Pilaš, predsjednik Udruge orača Požeško slavonske županije i član iz reda suosnivača; Anita Bubak i Ana Kelam, članovi sekcija.

Uključivanjem članova formirane su tri sekcije: AgroVet, NutriVita i Promomark, svaka sa svojim ciljevima i doprinosima.

Kroz niz projekata „Ratarnica“ aktivno doprinosi razvoju zajedništva Škole i šireg područja.  Projekt „Zaboravljene vrste žitarica za nove generacije“ rezultirao je proizvodnjom pirovog brašna. Proveden je uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, koje je raspisalo natječaj u sklopu Izvanastavnih  aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2021./2022. i 2023./2024., ostvarenu kroz projekt „Pogled na zdraviju budućnost kroz lupu zajedništva i razvoj zdravih žitarica“.

Sredstva odobrena kroz projekt „Suveniri Vallis Aurea“ omogućila su izradu inovativnih suvenira poput Fitness-kalupaša i vinskog octa Acetum Vallis Aurea, dok se kroz e-Twinning projekt „100 dana škole“ provodi  niz aktivnosti povezanih s brojem 100. Kroz projekte učenici osmišljavaju, razvijaju i proizvode različite proizvode iz struke te ih nude na tržište putem naše Učeničke zadruge „Ratarnica“.

Važno je istaknuti da sirovine za navedene proizvode proizlaze iz školskog gospodarstva, čime potičemo održivost i proizvodnju.

Uz sudjelovanje na manifestacijama i prodajnim izložbama Požeško – slavonske županije, Učenička zadruga „Ratarnica“ aktivno promiče poduzetništvo i inovativnost te se ističe kao primjer uspješne integracije obrazovanja i praktičnog iskustva.

Sve novosti i objave o aktivnostima UČENIČKE ZADRUGE “RATARNICA” pratite ovdje