Regionalni centar kompetentnosti Panonika

Regionalni centar kompetentnosti Panonika je mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u podsektoru poljoprivrede u kojemu se uz osnovnu djelatnost strukovnog obrazovanja, koja obuhvaća i provedbu učenja temeljenog na radu, obavlja i osposobljavanje i usavršavanje te druge djelatnosti koje pridonose poboljšanju kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja i njegove prilagodbe potrebama gospodarstva i tržišta rada.

Dugogodišnja želja za obnovom i modernizacijom stare školske zgrade ali i drugih zgrada u sklopu Škole, konačno je našla svoje mjesto 2014. godine kada smo, u suradnji s Požeško-slavonskom županijom i Regionalnom razvojnom agencijom “Panora”, definirali ciljeve za budući regionalni centar kompetencija u poljoprivredi i prehrani.

Naglasak je bio da će centar biti uspostavljen kako bi omogućio modernu praktičnu obuku za učenike i nastavnike putem suradnje s poslodavcima i socijalnim partnerima, poštujući potrebe regionalnog tržišta rada i inzistirajući na uspješnosti nastavnika/voditelja osposobljavanja-mentora.

Tako smo željeli vratiti stočarstvo u centar praktične nastave kroz edukativnu farmu muznih krava i farmu crne slavonske svinje uz objekte za miješanje i čuvanje hrane za životinje. Usporedno smo radili i na projektu modernizacije, kroz adaptacije i dogradnje liftom, glavne zgrade Škole, a 2017. godine smo pribavili građevinske dozvole za farme i za Školu.

Iste godine, usvojen Operativni program “Konkurentnost i kohezija” 2024.-2020. Prioritetna os 9, te specifični cilj 10a3 koji ima tri osnovna cilja:

• Rekonstrukcija, obnova i adaptacija institucija obrazovanja i osposobljavanja u ciljanim sektorima za osiguranje modernog i visokokvalitetnog obrazovanja i osposobljavanja
  • Opremanje ustanova obrazovanja i osposobljavanja za praktičnu nastavu
  • Obnova i adaptacija pružatelja usluga obrazovanja i osposobljavanja

Od Ministarstva znanosti i obrazovanja 2018. godine putem upitnika svim strukovnim školama u Republici Hrvatskoj, Poljoprvredno-prehrambena škola s respektabilnim brojem bodova  postaje prijavljena škola za budući regionalni centar u poljoprivredi od strane  Požeško-slavonska županije.

Škola u srpnju 2018. dobiva status Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi (RCK) na rok od 5 godina i pravo prijave na natječaje za mjere Operativnog programa i prijavljuje se na dva natječaja:

2020. godine, potpisani su Ugovori o bespovratnim sredstvima po natječajima.

2023. Poljoprivredno-prehrambena škola Požega ponovno je imenovana regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru poljoprivrede za razdoblje od 2023. do 2028. godine.