Školsko gospodarstvo

Ratarske površine

Poljoprivredno-prehrambena škola Požega u svom sastavu ima i ratarske površine. Od samog osnutka škole nalaze se odmah uz samu školu, što uvelike olakšava svakodnevni pristup. Ukupna površina je 110 ha što je najveća površina među poljoprivrednim školama u Hrvatskoj.

Raspoređene su kroz 6 tabli, pojedinačno od 9,5 ha do najveće 33 ha. Na tim površinama koje su u sklopu školskog gospodarstva proizvode se najzastupljenije ratarske kulture (kukuruz, pšenica, ječam, soja, suncokret, uljana repica…), te uz suradnju oplemenjivačkih kuća i sjemenarstvo pojedinih kultura.

Navedene kulture ujedno služe i za izvođenje terenske i praktične nastave te stručne prakse, gdje naše učenike poljoprivrednih smjerova upoznajemo s karakteristikama pojedinih kultura, njihovom agrotehnikom i samim izvođenjem tehnoloških zahvata s raznim strojevima i priključnim uređajima. Tu mogu vidjeti razne načine osnovne, dopunske obrade tla, gnojidbe, kultivacije, te pravovremeno i sigurno apliciranje pesticida i na kraju i samo skidanje usjeva odnosno žetvu.

Na našim površinama siju se makro i mikro pokusi navedenih kultura koji osim što služe za praćenja i analize proizvodnih karakteristika određenih sorata i hibrida, već ujedno i za teme završnih radova učenika – maturanata koji mogu pomno pratiti razvoj kulture, faze razvoja biljaka te učinke primjenjene agrotehnike.

Kako bi sve bilo urađeno na vrijeme i u skladu s agrotehničkim mjerama, tu je naš strojni park i priključni strojevi za obradu.

Kada govorimo o traktorima, na školskom gospodarstvu su 4 traktora od 42 KS do 175 KS, koje koristimo u ratarskoj proizvodnji, za osnovnu obradu, dopunsku obradu, sjetvu, aplikaciju gnojiva i pesticida, te jedan „specijalni“ voćarski traktor od 70 KS.

Od priključnih strojeva za ratarsku proizvodnju tu su plug okretač 4 brazde, podrivač, sjetvospremač, rotodrljača, vučena tanjurača, kultivator za međurednu kultivaciju, prskalica za aplikaciju pesticida, sijačica za okopavine, sijačica za strne žitarice, roto freza, malčeri.

Već dugi niz godina na ratarskim površinama škole odžavala su se Županijska natjecanja orača za županiju Požeško-slavonsku u suradnji s Udrugom orača Požeško-slavonske županije i Poljoprivredno-savjetodavnom službom.  Na ratarskim površinama škole 2014. godine održalo se i 12. Državno natjecanje u oranju i 3. Državno natjecanje u oranju s konjima.

Stalnim ulaganjem, praćenjem i primjenom novih tehnologija proizvodnju dižemo na više razine, a ujedno učenike pripremamo za izazove koji ih čekaju u budućnosti.

Autor: Robert Matasović, dipl. inž

Skip to content