Akcija "Posadi drvo ne budi panj" i u našoj školi

Autor: Marija Grgić, 27. 10. 2019.

Tijekom ovoga vikenda, od 25. do 27. listopada, diljem cijele Hrvatske provodi se građanska akcija pod nazivom „Dani kolektivne sadnje drveća“. Riječ je o inicijativi potaknutoj velikom ekološkom katastrofom - požarima u Amazoni i Sibiru čiji je glavni cilj potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da zasade što više stabala kako bi doprinijeli ozelenjivanju svojih životnih sredina i time istaknuli važnosti i brojne dobrobiti drveća i zelenila. Inicijativi su se priključili učenici i nastavnici Poljoprivredno-prehrambene škole, a u školskom je parku provedena u petak 25.10.2019. godine.

Učenici trećeg B razreda požeške Osnovne škole Dobriše Cesarića sa svojom učiteljicom Snježanom Potočnjak bili su gosti naše škole. Sadili  su sadnice u školskom parku zajedno s naših četrdesetak učenika poljoprivrednih i prehrambenih zanimanja.

U akciji je posađeno je listopadno drveće: Quercus sp. – hras- 3 kom, Juglansregia – orah, 3 kom, Cornusmas – drijenak 2 kom, Fagus sylvatica- bukva 1 kom; voće: Ficus carica – smokva 4 kom, Prunus cerasus – bijela šljiva 1 kom; zimzeleno drveće: Piceaabies – obična smreka, 6 kom, Piceapungens „Glauca“ – bodljikava smreka 1 kom,Piceapungens – bodljikava smreka, 1 kom; listopadno grmlje: Weigelasp. – vajgela 2 kom, Cotoneastersp. – dunjarica 2 kom, Buddlejadavidii – ljetni jorgovan 6 kom Spireavanhouttei – suručica 3 kom, Ligustrum vulgare- kalina 1 kom, Syriacus hibiscus- hibiskus 1 kom Syringavulgaris – jorgovan 3 kom i zimzeleno grmlje: Mahoniaaquifolium– mahonia, 1 kom, Thujasp. – tuja, 1 kom. Osim toga učenici OŠ Dobriša Cesarić posadili su: Salixbabylonica – žalosna vrba 1 kom i Acer palmatum – crveni javor 1 kom. Što je ukupno 44 nove sadnice u našem parku.

Dio sadnica su donirali poslovni suradnici, nastavnici, a jedan dio sadnica je iz školskog matičnjaka. Zimzeleno i listopadno grmlje su učenici sami razmnožavali vegetativno zelenim i vršnim reznicama te reznicama s petom za crnogoricu.

Učenici su naučili pravila sadnje drveća, dobro se zabavili i proveli dan na svježem zraku. Na odmoru su se počastila pekarskim proizvodima koje su izradili učenici zanimanja pekari i sokom koje su proizveli učenici zanimanja Prehrambeni tehničar od školskog voća.

Koordinatorica akcije je K. Džalto uz stručnu pomoć A. Kelam, K. Perić, A. Pavlović i K. Gajić.