Ekološki voćnjak Poljoprivredno-prehambene škole Požega

Autor: Monika Bonić, 30. 4. 2020.

U travnju  2020. godine posađeno je oko 1500 voćnih sadnica u ekološkom voćnjaku Poljoprivredno-prehrambene škole Požega.

Projekt novog, ekološkog voćnjaka Poljoprivredno-prehrambena škola Požega pripremala je nekoliko godina  u suradnji s Veleučilištem Požega, partnerom u ovom projektu, te uz podršku Požeško-slavonske županije. Cilj projekta je razvoj suvremenih i inovativnih tehnologija u ekološkoj proizvodnji voća te edukacija učenika. Realizacija projekta novog voćnjaka odvijala se u nekoliko faza: postavljanje ograde i armature s mrežama, iskapanje zdenca i uspostavljanje sustava navodnjavanja, sadnja voćnih sadnica i nabava mehanizacije.

Prva faza sadnje voćnjaka realizirana je u ožujku 2019. kada su u okviru praktične nastave u sadnji sudjelovali i učenici škole te studenti Veleučilišta Požega i tada je posađeno 950 voćnih sadnica. Međutim, ove godine sadnja voćaka odvijala se u drugačijim okolnostima. Naime, s obzirom na specifičnu situaciju uzrokovanu epidemijom bolesti COVID-19, učenici nisu u mogućnosti obavljati praktičnu nastavu i educirati se u novom voćnjaku, te su u sadnji voćnjaka svoje snage ujedinili zaposlenici Poljoprivredno-prehrambene škole. Tridesetak nastavnika i drugih zaposlenika škole podijeljeni su u grupe te su  24. i 25. travnja 2020. godine posadili oko 1500 voćnih sadnica.

Novi voćnjak je posađen na mjestu starog nasada jabuka,  a prostire se  na 1,7 ha površine. Ukupno je posađeno 2450 voćnih sadnica, odnosno 14 vrsta bobičastog, koštunjičavog i jezgričavog voća (trešnje, višnje, marelice, breskve, šljive, nektarine, dunje, jabuke, kruške, aronija, malina, kupina, ribizl i borovnica).

Iz medija: https://pozega.eu/kad-profesori-pozeske-poljoprivredno-prehrambene-skole-zasucu-rukave-sve-se-prasi-u-dva-dana-posadili-vise-1-500-sadnica-bobicastog-kostunjicavog-i-jezgricavog-voca-foto/