Prezentacijski sastanak Regionalnog centra kompetentnosti Panonika

Autor: Marija Grgić, 4. 11. 2019.

U našoj školi 29. listopada 2019. održan je prezentacijski sastanak Regionalnog centra kompetentnosti Panonika, sastanku su prisustvovali župan Alojz Tomašević te pomoćnik ministrice znanosti i obrazovanja Vlado Prskalo.

Na sastanku je prezentiran rad Centra, a glavne aktivnosti su provedba strukovnih programa, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog obrazovanja, uz osiguranje smještaja korisnicima, umrežavanje dionika u unapređenju obrazovanja i promoviranju poljoprivrednih zanimanja te kontinuiran razvoj Centra: programski, infrastrukturno i kadrovski.

Regionalno djelovanje Centra je na području 5 županija: Požeško-slavonska. Virovitičko-podravska, Bjelovarsko-bilogorska, Sisačko-moslavačka te Karlovačka županija. Na području Požeško-slavonske županije partneri Centra su Požeško–slavonska županija, Srednja škola Stjepana Sulimanca, Prirodoslovna škola Karlovac, Ekonomska škola Požega, Kutjevo d.d., Veleučilište u Požegi, Udruga učeničkih domova: Učenički dom Požega, Virovitica i Karlovac, također je ostvarena suradnja s gospodarstvom i obrazovnim institucijama.

Tijekom prezentacije izneseni su trenutni problemi i rješenja tih problema što sadrži: modernizirani kurikulumi i programi usklađeni s tržištem rada, osiguranje infrastrukture za provedbu praktične nastave do 70% i praktičnog rada, educirati nastavnike za primjenu inovativnih metoda poučavanja, uspostava kontinuiranog sustava usavršavanja nastavnika, organiziranje treninga za usavršavanje mentora, provedba prilagođenih programa, primjena asistivne tehnologije i prilagodba infrastrukture za osobe s invaliditetom, a učenici će usvajati kompetencije za poduzetništvo, digitalnu i financijsku pismenost. Također od velike važnosti je unaprjeđenje postojećeg strukovnog obrazovanja Izrada novog standarda zanimanja na način modernizacije postojećih četverogodišnjih i trogodišnjih programa,uvođenja novih programa obrazovanja odraslih,kao i seminara, stručnih skupova i konferencija.

Izvor: https://www.pszupanija.hr/novosti/ured-zupana/item/2546-prezentacijski-sastanak-o-centru-kompetentnosti-u-poljoprivredi.html