Zlatna i srebrena medalja na 8. Međunarodnom kongresu slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva „INTERSLAST“

Autor: Tonka Šarić, 16. 10. 2019.

Poljoprivredna, prehrambena škola Požega  ovih se dana ima čime ponositi. Naše učenice 3.razreda, prehrambeni tehničar osvojile su zlatnu i srebrenu medalju za izradu medenjaka   na 8. međunarodnom kongresu slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva „Interslast.  Naši učenici osim što sudjeluju na natjecanjima na školskoj, županijskoj i nacionalnoj razini , već dvije godine pod mentorstvom  Tonke Šarić,  sudjeluju na ovom međunarodnom kongresu koji se  ove godine održavao 15.listopada  u Tuheljskim toplicama.

Kongres se sastoji od predavanja, stručnih radionica i natjecateljsko dijela. Tema kongresa je bila med u slastičarstvu, a natjecanje organizirano u dvije  kategorije (juniori i seniori) za tri proizvoda, izrada medene torte, medenih pita i medenjaka.  Ove godine smo se prijavili za izradu medene torte i medenjaka  u kategoriji juniori. Sve proizvode ocjenjivao je profesionalni ocjenjivački žiri Hrvatskog kuharskog saveza i Saveza slastičara Hrvatske, prema njihovoj listi koja se sastoji od brojnih elemenata (oblik i izgled proizvoda, kora i vanjska površina, izgled sredine i poroznost, struktura sredine, okus, miris, receptura itd.), te žiri inozemnih i Hrvatskih novinara. Naše učenice Klara Rakonjić i Barbara Barić  spojile su  tradiciju, inovativnosti i kreativnosti pod nazivom „Ratarnički medenjak“ i osvojile zlatnu medalju stručnog žirija i srebrenu medalju novinara za izrađene medenjake u konkurenciji 27 natjecateljskih timova juniora.

Osobito je važno spomenuti izjavu  organizatora događanja Stjepana Odobašića da se u Hrvatskoj već dugi niz godina zapostavljaju izvorni proizvodi u kojima leži pravo bogatstvo, a med je jedan od njih. "Treba se boriti protiv toga da nam dolaze kojekakvi patvoreni medovi iz drugih država. To nije ništa čudno jer je na području EU-a 30 posto meda sumnjive kvalitete. Dakle, hrvatski med treba biti u hrvatskoj slastičarnici.

Predsjednica Saveza slastičara Hrvatske Dragica Lukin kazala je kako je   slastičarstvo  jedna velika umjetnost te slastičarstvo ne znači samo ispeći kolač i poslužiti ga gostu. U Hrvatskoj se obrazuju većim djelom pomoćni slastičari. Istakla je kako Hrvatskoj nedostaje 400  mladih slastičara te je potrebno usmjeriti, mlade ljude kako bi odabrali i ovo zvanje, koje je izuzetno lijepo, ali i teško.

Predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza Damir Crleni rekao je kako je važno sačuvati tradicijska jela i namirnice, u ovom slučaju slastice, njegovati ih i prenositi mlađim generacijama. Moramo biti ponosni na njih jer su to vrijednosti koje premalo prezentiramo prema gostima koji dolaze u Hrvatsku.

Međunarodni kongres slastičarstva, sladoledarstva i konditorstva Interslast u Termama Tuhelj okupio je slastičare iz Italije, Nigerije, Turske, Tunisa, Austrije, Njemačke, Slovenije i Hrvatske,  brojne natjecatelje, ljubitelje slastica ali i brojne profesore strukovnih škola među kojima su ove godine sudjelovale  Tonka Šarić i Melita Prološčić iz Poljoprivredno prehrambene škole

Tonka Šarić, mag.ing.univ.spec