Ove godine učenici iz čak četiri zanimanja Poljoprivredno-prehrambene škole Požega sudjelovati će u projektu mobilnosti

Autor: Anita Bubak, 30. 5. 2019.

Poljoprivredno-prehrambenoj školi Požega i ove je godine Agencija za mobilnost i programe Euopske unije (AMPEU)u sklopu Erasmus plus programa odobrila projekt mobilnosti. Tijekom mobilnosti, učenici će sudjelovati na stručnoj praksi kod poslodavaca u Portugalu i Sloveniji. Učenici će imati i slobodno vrijeme za kulturološke aktivnosti, odnosno razgledavanje i upoznavanje sredine u kojoj se nalaze. Projekt nosi naziv Mobilnost u poljoprivredi, prehrani i agroturizmu (Agriculture, nutrition, agrotourism mobility - A. N. A.). Za provođenje projekta odobreno je  68.168,00 eura.

Pojektnim prijedlogom planirana je kratkoročna mobilnost učenika u trajanju 16 dana. U mobilnost će biti uključeno 28 učenika iz četiri zanimanja – tri četverogodišnja i jedno trogodišnje i četiri nastavnika. Mobilnost u Portugalu koja će biti u studenom ove godine  pohađati će 14 učenika (7 pekara, 7 prehrambenih tehničara) s 2 nastavnika u pratnji. Mobilnost u Sloveniji koja će biti u ožujku iduće godine sudjelovati će isto 14 učenika (7 poljoprivrednih tehničara - fitofarmaceuta i 7 agroturističkih tehničara) također s 2 nastavnika u pratnji.

Projektne aktivnosti započeti će 1. 6. 2018. godine a završiti će 31. 5. 2020. godine. Stečene stručne kompetencije učenika evidentirat će se u Europass mobilnost dokumentu, a ECVET bodovi ostvareni na temelju sadržaja i satnice stručne prakse u inozemstvu će se upisati u Sporazum o učenju te će doprinijeti priznavanju stečenih kompetencija na domaćem i EU tržištu rada te lakšem zapošljavanju učenika.Učenici će ovim projektom ostvariti razmjenu iskustava, upoznati nove kulture te se senzibilizirati za različitost. Također, ostvarit će se  kontakt s tvrtkama u kojima će učenici provoditi stručnu praksu što će iznjedriti mogućnosti suradnje i unapređenje školskog kurikuluma i procesa naukovanja.

Projekt je važan za nastavnike u pratnji jer će iz prve ruke upoznati portugalski i slovenski sustav obrazovanja i naukovanja te procijeniti pozitivne i negativne strane stranog obrazovnog sustava kojeće moći podijeliti s kolegama, stručnim nastavnicima i poslodavcima kod kojih učenici inače obavljaju stručnu praksu. Vjerujemo kako će mogućnost usporedbe portugalskog sustava koji se igeografski nalazi daleko od hrvatskog te slovenskog koji je ipak puno bliži rezultirati zanimljivimzaključcima.

Provedbom ovog projekta otvaraju se mogućnosti nastavka sudjelovanja škole u projektima mobilnosti, a jačanjem svojih kapaciteta, škola će ostvariti jačanje cijele ustanove te njezinu prepoznatljivostkako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini.

Poljoprivredno–prehrambena škola trenutno dovršava provođenje Erasmus plus projekta „Agromobilnost“. Ovim je projektom 15 učenika zanimanja Prehrambeni tehničar i Agroturistički tehničar u studenome  obavljalo stručnu praksu u portgalskom gradu Bragi.Sudjelovanjem  u ovom projektu učenici su upoznali  sustav rada u Portugalu, radne procese, standarde kvalitete, nove tehnologije, radne uvjete i organizaciju radnog vremena, komunikaciju i odnos prema klijentima te su razvijali kreativnost, samostalnost i odgovornost u radu. Također, su imali  priliku upoznati odnos mentora prema naučnicima kao i način na koji  sudjeluju u njihovom obrazovanju.