Početak sadnje pokusnog inovativnog ekološkog voćnjaka

Autor: Marija Grgić, 24. 3. 2019.

Krenuli smo u prvi korak ka realizaciji Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi sadnjom pokusnog ekološkog voćnjaka na mjestu starog nasada jabuka. Projekt se pripremao nekoliko godina u suradnji s Veleučilištem u Požegi. Cjelokupni projekt sastoji se od postavljanja nove ograde i armature s mrežama, sadnje voćnih sadnica, iskapanja zdenca i navodnjavanja, te sve potrebne mehanizacije.

Činjenica je da već dugi niz godina, voćarska proizvodnja u RH, ima karakteristike konvencionalne proizvodnje, a velikim pritiskom na ekologiju i okoliš, kroz provođenje intenzivnih mjera konvencionalne zaštite bilja, prekomjerne mineralne gnojidbe i ostalih nepoželjnih agrotehničkih zahvata, koji negativno djeluju na agro-ekosustav. U RH ekološka proizvodnja voća je u svojim počecima i evidentno je da nemamo standardiziranu ekološku proizvodnju, kao niti dostatna znanja o ekološkoj proizvodnji voća.

Cilj Poljoprivredno-prehrambene škole i partnera na projektu Veleučilišta u Požegi je ulagati u razvoj novih tehnologija i inovacija u ekološkoj proizvodnji voća, te standardizirati ekološku proizvodnju voća prenoseći najnovija znanja i agrotehnike proizvodnje, na svoje učenike, kao buduće aktivne djelatnike ( tehnologe, nositelje OPG-a), u proizvodnji ekološkog voća.

Riječ je o gustoj sadnji voća proizvedenih na slabo bujnim podlogama. Bit će zasađeno 14 vrsta voća, bobičastog, koštunjičavog i jezgričavog voća.U njemu će se naći trešnje, višnje, marelice, breskve, šljive, nektarine, dunje, jabuke, kruške, aronija, malina, kupina, ribizl i borovnica. Oko pet tisuća sadnica na 1,7 hektara površine.

U svakom redu visoka armatura nosi mrežu "keep and touch". One su guste i štite voće od mraza, leda, ožegotina, a kada se spuste do zemlje od ptica, insekata i bolesti. Trešnje su posebno zaštićene u fazi dozrevanja od prekomjerne kiše i vlage čime se izbjegava pucanje zrelog ploda. Riječ je o najsuvremenijoj svijetskoj tehnologiji u voćarstvu.

Željeli smo sa sadnjom krenuti što prije jer je vrijeme pogodno. S nama je ovdje u sadnji i naša učenica Antonija Pavić koja je prošla na državno natjecanje po modelu World Skills i glavna joj je tema sadnja voćnjaka.

Sadnji voćnjaka sudjelovali su i studenti iz Japana i Gruzije koji trenutno u sklopu programa Erasmus * mobilnosti borave na Veleučilištu u Požegi.

Iz medija: