Školsko gospodarstvo
Školski voćnjak
Ekološki, edukativni voćnjak na 1,7 ha površine Poljoprivredno-prehrambene škole Požega podignut je 2019. godine uz pomoć učenika i djelatnika naše Škole. Projekt se pripremao nekoliko godina u suradnji s Veleučilištem u Požegi.
Cjelokupan projekt sastojao se od fizikalno-kemijske analize tla, postavljanja nove ograde i armature s mrežama, sadnje voćnih sadnica, iskapanja zdenca, postavljanja navodnjavanja, solarnih panela i meteorološke stanice te nabave potrebne mehanizacije.
Posađeno je 14 voćnih vrsta: trešnja, marelica, šljiva, višnja, breskva, nektarina, dunja, jabuka, kruška, malina, kupina, ribiz, aronija i borovnica.
Postavljen je gusti sklop sadnje, uz žicu, gdje krošnja neće narasti previsoko (do 3 metra visine). Od uzgojnih oblika u voćnjaku su zastupljeni supervitko vreteno, vitki vretenasti grm i palmeta.
Postavljen je sistem mreža za pokrivanje voćnjaka keep in touch koji direktno štiti nasad od štetnika, tuče, ožeglina i mraza, smanjuje bujnost voćke i omogućuje prirodno prorjeđivanje plodova u cvatnji. Kako bi se smanjilo pucanje plodova, trešnje su zaštićene folijom protiv kišenja.
Postavljanjem solarnih panela osigurana je električna energija za pokretanje sustava navodnjavanja što će doprinijeti uštedi energije i očuvanju okoliša.
Radi unapređenja mehanizacije, nabavljeni su voćarski traktor marke McCormick, podrezivač korijena, atomizer, bočna kopačica, bočna rotofreza, malčer, stroj za mehaničku prorijedu, stroj za mehaničku rezidbu i priključni stroj za zaštitu od mraza frostbuster.
Odlučili smo se i za nabavku automatske meteorološke postaje s pratećim softverom kako bismo dodatno optimizirali troškove proizvodnje, odnosno kako bismo uz pomoć klimatskih informacija pravovremeno odredili najbolji način tretiranja biljaka. Obrada prikupljenih klimatskih podataka olakšava praćenje razvoja biljnih bolesti, a praćenje pojave i trajanja inkubacije ili infekcije omogućuje točnije određivanje rokova tretiranja nasada. Upotrebom ovakve meteorološke postaje moguće je uštedjeti 20% sredstava za zaštitu bilja što smanjuje potrebu za mehanizacijom i ljudskim radom, a istovremeno povećava kvalitetu uroda.
Na 1500 m² površine, u sklopu školskog gospodarstva, posađen je nasad lijeske 2015. godine. Posađeno je 100 komada lijeske sorti Rimski okrugli, Istarski duguljasti, Tonda Gentile delle Langhe i Tonda di Giffoni. U nasadu su zastupljeni uzgojni oblik u grmu i u stablu koje održavaju učenici zanimanja agroturistički tehničar tijekom Praktične nastave i učenici zanimanja agrotehničar tijekom vježbi iz Voćarstva.
Autorica: Kristina Gajić, dipl. ing.