Danas smo se bavili izuzetno važnim temama za očuvanje prirode našeg područja u okviru projekta “Očuvajmo bioraznolikost.” Provode ga naša profesorice Dijana Garbin i Katarina Džalto drugu godinu zaredom. Stoga su, za učenice i učenike, drugog i trećeg razreda, zanimanja prehrambeni tehničar, trećeg razreda, zanimanja agrotehničar i drugog razreda pomoćni cvjećar/pekar organizirale zanimljiva i korisna predavanja.
Gošća nam je bila dr. sc. Marija Kovačević, glavna čuvarica prirode, Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije, koja je održala predavanje na temu “Invazivne strane vrste”.
U svom izlaganju, učenike je upoznala s pojmom invazivnih stranih vrsta te njihovom podjelom. Učenici su imali priliku doznati kako je kod invazivnih vrsta najvažnija pravovremena reakcija i njihovo prepoznavanje te pažljivo rukovanje biljnim materijalima, potencijalno opasnih vrsta. Naučili su, kako je svima znana pampas trava na crnoj listi invazivnih vrsta te predstavlja potencijalnu opasnost i za naše ekosustave. Osim toga, upoznali su se s najčešćim invazivnim vrstama i problemima koje one uzrokuju.
Viša stručna suradnica Kristina Ašenbrener, mag. ing. silv. predstavila je projekt “Kontrola, monitoring i očuvanje bioraznolikosti na području Požeško-slavonske županije” u sklopu kojega se nastoje smanjiti populacije crvenouhih kornjača i biljke plutajuća močvarna mekčina. Učenice i učenici su se iznenadili spoznajom, kako lov na kornjače i uklanjanje invazivnih biljaka nije lak posao. Stoga se naše gošće, a i mi nadamo kako će u budućnosti dobro promisliti prije kupnje egzotičnog bilja ili kućnih ljubimaca.
Zahvaljujemo se našim gošćama na odličnim predavanjima i edukaciji! Veselimo se ponovnoj suradnji!
Tekst: A. B.
Foto: D. G.