Povijest škole

Kroz više od stotrideset godina postojanja Poljoprivredna škola u Požegi promijenila je više naziva, proživljavala različite društvene ustroje i reforme školstva i u skladu s tim doživljavala je uspone – razdoblje procvata kada je škola uživala veliki ugled u Požeštini pa i Hrvatskoj kao priznato učilište i uzorno gospodarstvo, i padove – razdoblja “životarenja” da bi se dočekala bolja vremena.

Kraljevska zemaljska vlada 1883. godine odobrila je osnivanje Ratarnice-poljoprivredne škole, kojemu je prethodila polustoljetna nastojanja Požežana za osnivanjem takve škole. Nastava je počela 1. travnja 1885. god. u zgradi “Kamenita vrata”. U prvo vrijeme škola ima samo 16 učenika.

Jernej plemeniti Söjtöry – prvi ravnatelj Ratarnice (1884-1896)

Nastavnici i učenici - 1902. godina

Nastavnici i učenici – 1902. godina

Proslava žetve na Ratarnici – početak 20. stoljeća, snimio J. Kempf

Panorama "Ratarnice"sa dijelom posjeda, 1935. godina

Panorama “Ratarnice” s dijelom posjeda, 1935. godina

Nova školska zgrada s uređenim vinskim podrumom izgrađena je 1886. godine. Do 1905. ostvaren je uzgoj ovaca i pčela, podignuti su voćnjak, vinograd “Vranduk” i lozni rasadnik te izgrađeni ribnjaci. 1921. godine osnovana je ergela “Nonius” i lipicanske pasmine.

U idućih 50 godina radi se na poboljšanju i modernizaciji ekonomije u svim djelatnostima, te škola postaje centrom savjetodavne službe u Požeštini. Od 1966. zbog reformi školstva osipaju se ekonomska dobra škole, tako da je do 1985 škola izgubila sva zemljišta i stoku, pa učenici praktičnu nastavu obavljaju na dobrima tadašnjeg “PPK Kutjevo” (današnji “Kutjevo d.d.”).

Poslije Domovinskog rata školi se postupno vraćaju njena dobra, na kojima se učenici i profesori trude da ih dovedu u prijašnje stanje, te da škola ponovno zablista starim sjajem i slavom. Danas škola osim školske zgrade u svom sastavu ima: oranice, voćnjak, plastenik, vinograd…

Zanimljivo je kako je škola je od svog osnutka, tijekom svoje duge povijesti često mijenjala ime:

• 1885. počinje s radom pod nazivom “Ratarnica
    • 1886. preimenovana je u “Kraljevska zemaljska ratarnica
    • 1921. mijenja naziv u “Kraljevska niža poljoprivredna škola
    • 1925. dobiva naziv “Oblasna ratarnica
    • 1929. opet mijenja ime u “Niža poljoprivredna škola Savske banovine
    • 1939. Niža škola Slavonske banovine postaje “Niža poljoprivredna škola Banovine Hrvatske
    • 1941. dobiva naziv “Državna niža gospodarska škola
    • 1944. promjena naziva u “Niža poljoprivredna škola Oblasnog NOO za Slavoniju
    • 1946. dobiva naziv “Niža dvogodišnja škola ratarskog i voćarsko-vinogradarskog smjera
    • 1947. prelazi u trogodišnji “Poljoprivredni tehnikum