Školski voćnjak

Nastavljena sadnja ekološki voćnjaka Poljoprivredno-prehambene škole Požega

Početak sadnje pokusnog inovativnog ekološkog voćnjaka - ožujak 2019.

Piše BLANKA ZDELAR, dipl. ing.
Na jednom dijelu ratarničkih površina, na ekonomiji, posađen je "novi voćnjak", i to jabučnjak. Sadnja je počela u jesen 2004., nastavila se u proljeće i jesen 2005. godine. Taj voćnjak ima 2348 stabala jabuka, čak tisuću više nego stari. Osim već dobro poznatih sorti: Idared, Delicious, Jonagold i dr., posadili smo i neke nove kao što su Pink Lady, Braeburn, Ranger Golden, Topaz i dr. Ponovno smo za uzgojni oblik odabrali vretenasti grm jer je pogodan za gustu sadnju, pa su razmaci 4.5 x  1.80 m, a i lako ga je s učenicima oblikovati i održavati. Sve radove, kao što su priprema tla za sadnju, kopanje jama i sadnja, izveli su učenici od 1. do 4. razreda (poljoprivredni tehničar opći) i profesori - agronomi koji vode praktičnu nastavu. U voćnjaku ima 16 dugih redova sa 149 stabala i puno posla tijekom cijele godine. U razdoblju zimskog mirovanja provodi se osnovna rezidba, u lipnju zelena, a u jesen berba.

Novi voćnjak već je u 2006. godini doživio veliki napad Erwinie. To je bakterijska palež, bolest koja je doslovno spalila mnoga stabla. Teško i tužno bilo je tog svibnja i lipnja gledati oštećena i zaražena stabla, a još teže provesti oštru rezidbu i vađenje tek formiranih stabala. Tijekom 2007. popunili smo prazna mjesta novim sadnicama pa su stabla neujednačena po starosti, veličini, bujnosti i rodnosti.

Školski voćnjak je mjesto gdje učenici ove škole odrađuju svoju praktičnu nastavu i stručnu praksu, gdje mogu prepoznati vrstu, sortu, uzgojni oblik, pepelnicu, fuzikladij, vidjeti cvijet i cvatnju, naučiti i provjeriti znaju li orezivati, saditi, kositi, frezati, brati, klasirati. Voćnjak je značajan u obrazovanju učenika poljoprivredne struke jer povezuje teorijska i praktična znanja i vještine.

Foto-galerija školskog voćnjaka