ERASMUS +: YOUTH IN ACTION

Autor: Monika Bonić, 25. 10. 2021.

U okviru Erasmus+: Youth in Action chapter projekta  u Portugalu je od 11. do 18. rujna 2021. godine pod nazivom „Leading Ladder“ održan trening  učenja, podučavanja i osposobljavanja  djelatnika koji rade s mladima.  Domaćin ove mobilnosti bila je organizacija Associação Juvenil A Jornada dos Heróis.  U projektu je sudjelovalo 25 sudionika iz Bugarske, Cipra, Češke, Estonije, Grčke, Hrvatske, Poljske, Portugala, Rumunjske i Španjolske. Iz Hrvatske su sudjelovala četiri sudionika, a među njima je bila i profesorica Barbara Krpota.

Cilj projekta je povećati razinu kvalitete međunarodne razmjene mladih kroz razvoj kompetencija za vođu mladih sudionika te usavršiti sudionike u vođenju grupe koja  provodi razmjenu mladih. Projekt postavlja sljedeće ciljeve: poticati međusobno razumijevanje uloga i odgovornosti vođe grupe u projektu razmjene mladih tijekom cijelog projektnog ciklusa, opremiti sudionike setom alata za povećanje sudjelovanja, izvođenje priprema, praćenje i evaluacije s grupama mladih osoba, opremiti sudionike setom alata za provedbu neformalnih sesija učenja, razmišljanja i podrške  mladih tijekom projekta razmjene mladih, razviti način rada u teškim situacijama, osnažiti sudionike da preuzmu ulogu vođe grupe u međunarodnim projektima te razviti skup vještina voditelja grupa za podizanje svijesti o mogućnostima razmjene mladih.

Polaznici su bili smješteni u malom mjestu Aguiar da Beira gdje su tijekom sedmodnevnog treninga učili o načinima učenja, stilovima vodstva, dužnostima i odgovornostima voditelja projekta, radu u grupi, kako riješiti sukob, dati konstruktivnu kritiku i povratnu informaciju, organizirati radionicu za mlade koristeći neformalne metode učenja te napisati projekt za mlade.

Organizacija Associação Juvenil A Jornada dos Heróis organizirala je za polaznike i različite kultorološke aktivnosti kao npr. portugalsku večeru te obilazak mjesta Aguiar da Beira.

Polaznici ovoga treninga stekli su mnogobrojna znanja koja će biti korisna tijekom pisanja i vođenja budućih projekata za mlade i našu lokalnu zajednicu.

Projekt je predstavljen nastavnicima na sjednici koja se održala 4. listopada 2021. godine, ali i učenicima Poljoprivredno-prehrambene škole Požega.

Autorica članka: Barbara Krpota

« Ožujak 2024 »